Skip to content

252 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block28502
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$177,300
69%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,746-0.6%
2024$5,782+40.1%
2023$4,127-0.4%
2022$4,143+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 9477, Page 337Recorded3/6/2020

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 9010, Page 903Recorded12/10/2014

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7447, Page 111Recorded1/24/2005

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 7046, Page 129NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/26/2003

Property Built

Built

Year Built: 1890