Skip to content

254 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Jul 21, 1978

Property Information

Block28502
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$145,200
64%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,779-0.6%
2024$4,810+43.1%
2023$3,362-0.4%
2022$3,376+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3256, Page 1035

Property Built

Built

Year Built: 1890