Skip to content

264 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block28502
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
45%
Improvement Value:$108,200
55%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,426-0.6%
2024$4,454+40.1%
2023$3,179-0.4%
2022$3,191+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 9106, Page 295Recorded3/15/2016

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 3329, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1890