Skip to content

272 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block28502
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
38%
Improvement Value:$146,100
62%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,272-0.6%
2024$5,305+40.1%
2023$3,787-0.4%
2022$3,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9513, Page 653NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9513, Page 653

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5307, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1917