Skip to content

1635 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1887
Apartment

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block28503
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
42%
Improvement Value:$290,000
58%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9102, Page 61Recorded2/25/2016

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

DeedBook 8732, Page 589Recorded5/20/2010

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5089, Page 52

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3402, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1887