Skip to content

258 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1938

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block28503
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$182,500
67%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,040-0.6%
2024$6,078+40.1%
2023$4,339-0.4%
2022$4,355+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 8025, Page 183Recorded10/14/2006

Property Built

Built

Year Built: 1938