Skip to content

276 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 11, 2026

Property Information

Block28503
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D3UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$183,000
68%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051-0.6%
2024$6,089+40.1%
2023$4,347-0.4%
2022$4,363+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,520DeedBook 9966, Page 865Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8867, Page 854Recorded8/30/2012

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3284, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1926