Skip to content

284 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2024

Property Information

Block28503
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2UHAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
25%
Improvement Value:$263,900
75%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,858-0.6%
2024$7,907+40.1%
2023$5,644-0.4%
2022$5,666+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5865, Page 88

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 4024, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1988