Skip to content

263 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block25401
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page254

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
28%
Improvement Value:$204,000
72%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,324-0.6%
2024$6,364+40.1%
2023$4,543-0.4%
2022$4,560+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 9700, Page 149Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

DeedBook 9156, Page 190Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3179, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1907