Skip to content

25 Greenville Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block28603
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
19%
Improvement Value:$348,600
81%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,638-0.6%
2024$9,698+40.1%
2023$6,923-0.4%
2022$6,949+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,900DeedBook 9090, Page 341Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8836, Page 860Recorded3/8/2012

Property Built

Built

Year Built: 1928