Skip to content

89-91 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block26902
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,850
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
29%
Improvement Value:$269,300
71%
Total Assessment$379,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,470-0.6%
2024$8,523+40.1%
2023$6,084-0.4%
2022$6,107+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 9297, Page 460

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9239, Page 865Recorded9/21/2017

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

DeedBook 9125, Page 762NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1923