Skip to content

163 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block28604
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
28%
Improvement Value:$196,600
72%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,060-0.6%
2024$6,098+40.1%
2023$4,353-0.4%
2022$4,370+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 9140, Page 341Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8875, Page 743Recorded10/16/2012

Property Built

Built

Year Built: 1908