Skip to content

217 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 4, 2007

Property Information

Block29203
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$149,500
64%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,236-0.6%
2024$5,269+40.1%
2023$3,761-0.4%
2022$3,775+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8107, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1905