Skip to content

155 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2010

Property Information

Block28604
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
DescriptionCOR1S-BTF-D2UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
33%
Improvement Value:$212,600
67%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036-0.6%
2024$7,080+40.1%
2023$5,054-0.4%
2022$5,073+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955