Skip to content

10 Willow StreetJersey City, NJ 07305

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block26102
Lot8
QualifierC3610
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page261

Building Details

Building ClassC1676
Description18-3S-164UHG(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage10.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
27%
Improvement Value:$292,000
73%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,180
DeedBook 4793, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1993