Skip to content

194 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block28604
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description3S-B-12U-COOP
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
7%
Improvement Value:$2,221,700
93%
Total Assessment$2,387,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,006-0.6%
2024$22,144+40.1%
2023$15,807-0.4%
2022$15,867+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0