Skip to content

6 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$3,300,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block24901
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-24U

Assessment

Land Value:$840,000
37%
Improvement Value:$1,436,800
63%
Total Assessment$2,276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,841+38.2%
2024$36,783+40.1%
2023$26,257-0.4%
2022$26,356+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,300,000
DeedBook 9688, Page 515Recorded8/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920