Skip to content

150 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1887

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 14, 2019

Property Information

Block28701
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page287

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
34%
Improvement Value:$165,000
66%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,605-0.6%
2024$5,640+40.1%
2023$4,026-0.4%
2022$4,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,314DeedBook 9447, Page 207Recorded11/4/2019

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

DeedBook 9096, Page 980Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4543, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1887