Skip to content

26 Pamrapo Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1883

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block29801
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-MG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
35%
Improvement Value:$161,500
65%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549-0.6%
2024$5,584+40.1%
2023$3,986-0.4%
2022$4,001+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 9519, Page 727NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7316, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1883