Skip to content

236 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1882

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block28701
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page287

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
16%
Improvement Value:$303,400
84%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039-0.6%
2024$8,089+40.1%
2023$5,774-0.4%
2022$5,796+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,584DeedBook 9686, Page 286Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$70,888
DeedBook 8797, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1882