Skip to content

218 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925
Public School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block28801
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page288

Building Details

Building Class---
Description1S-B-1N
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
12%
Improvement Value:$1,560,500
88%
Total Assessment$1,779,000

Built

Year Built: 1925