Skip to content

49 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block28801
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page288

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,915
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$261,100
74%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,840-0.6%
2024$7,889+40.1%
2023$5,632-0.4%
2022$5,653+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,915DeedBook 9537, Page 968NU CodeNominal consideration (25)Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 8759, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1900