Skip to content

55-59 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$999,995
Last Sale Date
Jan 7, 2019

Property Information

Block28801
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page288

Building Details

Building Class---
DescriptionGX-58
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,500
47%
Improvement Value:$621,300
53%
Total Assessment$1,181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,390+29.2%
2024$20,421+40.1%
2023$14,577-0.4%
2022$14,632+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,995

From:

To:

DeedBook 9371, Page 594Recorded1/10/2019