Skip to content

30-32 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1957

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block28901
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2.5S-+BT-F-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,578
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
21%
Improvement Value:$428,500
79%
Total Assessment$540,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,058-0.6%
2024$12,134+11.9%
2023$10,843+85.8%
2022$5,835+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft3,578DeedBook 9522, Page 83NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

DeedBook 8983, Page 180Recorded7/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957