Skip to content

13 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2005

Property Information

Block28902
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
30%
Improvement Value:$208,700
70%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,695-0.6%
2024$6,737+40.1%
2023$4,809-0.4%
2022$4,827+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925