Skip to content

11 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block28902
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
31%
Improvement Value:$208,200
69%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,703-0.6%
2024$6,745+40.1%
2023$4,815-0.4%
2022$4,833+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$739,000

From:

To:

DeedBook 9814, Page 627Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft3,131DeedBook 9788, Page 90Recorded12/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925