Skip to content

320 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block28903
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
29%
Improvement Value:$200,700
71%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,098-0.7%
2024$6,138+42.4%
2023$4,310-0.4%
2022$4,327+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925