Skip to content

360 Princeton AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 4, 1994

Property Information

Block28904
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
29%
Improvement Value:$200,600
71%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,333-0.6%
2024$6,372+40.1%
2023$4,549-0.4%
2022$4,566+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4694, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1970