Skip to content

354 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1917

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block28904
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
37%
Improvement Value:$147,000
63%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,181-0.6%
2024$5,213+40.1%
2023$3,721-0.4%
2022$3,735+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8974, Page 245Recorded5/27/2014

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8075, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1917