Skip to content

348 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2002

Property Information

Block2901
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description1S-B-BANK
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,500
22%
Improvement Value:$853,500
78%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,198-0.6%
2024$27,368+40.1%
2023$19,537-0.4%
2022$19,610+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908