Skip to content

400 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block2201
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-9U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,200
22%
Improvement Value:$844,400
78%
Total Assessment$1,087,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,286-0.6%
2024$24,438+40.1%
2023$17,445-0.4%
2022$17,510+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 9346, Page 625

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft7,756DeedBook 9113, Page 632Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3262, Page 1125

Property Built

Built

Year Built: 1905