Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
443 Central Ave.Jersey City, NJ 07307
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2010
Property Information
Block1507
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15
Building Details
Building Class---
Description2S-BF-C-1U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.1
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$357,400
34%
Improvement Value:$701,300
66%
Total Assessment$1,058,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,641 | -0.6% |
| 2024 | $23,789 | +40.1% |
| 2023 | $16,982 | -0.4% |
| 2022 | $17,045 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.