Skip to content

107 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1860

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block2902
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
59%
Improvement Value:$165,100
41%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,885-0.6%
2024$8,941+40.1%
2023$6,382-0.4%
2022$6,406+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 9205, Page 557Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 9170, Page 820Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7928, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1860