Skip to content

351 Palisade Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block4504
Lot24
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-1C5U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,154
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$299,300
80%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,358-0.6%
2024$8,411+40.1%
2023$6,004-0.4%
2022$6,026+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8986, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1880