Skip to content

145 Sherman Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block2903
Lot18
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$235,700
76%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,938-0.6%
2024$6,981+40.1%
2023$4,984-0.4%
2022$5,002+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 9149, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1900