Skip to content

79 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 2, 2015

Property Information

Block2903
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,200
49%
Improvement Value:$220,700
51%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,756-0.6%
2024$9,817+40.1%
2023$7,008-0.4%
2022$7,034+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9028, Page 144Recorded3/18/2015

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 8335, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1905