Skip to content

249 New York Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block2905
Lot22
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage690
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$187,400
71%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,859-0.6%
2024$5,896+40.1%
2023$4,209-0.4%
2022$4,225+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft690DeedBook 9514, Page 682Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$237,113

From:

To:

Sq Ft690DeedBook 9092, Page 52Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 8810, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1910