Skip to content

211 Webster Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 1909

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Dec 18, 2018

Property Information

Block2904
Lot11
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage697
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$170,800
69%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489-0.6%
2024$5,523+40.1%
2023$3,943-0.4%
2022$3,957+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft697DeedBook 9370, Page 112Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8977, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1909