Skip to content

180 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2011

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 23, 2000

Property Information

Block2905
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
32%
Improvement Value:$499,300
68%
Total Assessment$736,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,453-0.6%
2024$16,556+40.1%
2023$11,818-0.4%
2022$11,862+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5665, Page 14