Skip to content

14 Western Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 18, 1999

Property Information

Block3305
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,411
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,000
44%
Improvement Value:$476,000
56%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,981-0.6%
2024$19,100+202.2%
2023$6,320+15.0%
2022$5,497+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5442, Page 230