Skip to content

130 Pamrapo Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block29101
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
99%
Improvement Value:$2,100
1%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491-0.6%
2024$4,519+40.1%
2023$3,226-0.4%
2022$3,238+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 8364, Page 189