Skip to content

263 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2003

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 11, 2003

Property Information

Block29103
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
23%
Improvement Value:$302,300
77%
Total Assessment$394,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,802-0.6%
2024$8,858+40.1%
2023$6,323-0.4%
2022$6,347+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 7033, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 2003