Skip to content

282 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 12, 2009

Property Information

Block28001
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,614
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
20%
Improvement Value:$372,900
80%
Total Assessment$465,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,404-0.6%
2024$10,469+40.1%
2023$7,473-0.4%
2022$7,501+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 8682, Page 759Recorded8/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

DeedBook 7217, Page 170NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/18/2004

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5998, Page 151