Skip to content

217 Custer Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2005

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 25, 2012

Property Information

Block29801
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
17%
Improvement Value:$425,500
83%
Total Assessment$510,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,399-0.6%
2024$11,471+40.1%
2023$8,188-0.4%
2022$8,219+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8878, Page 640Recorded11/13/2012

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 8846, Page 99Recorded4/30/2012

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 7630, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 2005