Skip to content

135 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1921

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block29304
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
33%
Improvement Value:$175,800
67%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,868-0.6%
2024$5,905+40.1%
2023$4,215-0.4%
2022$4,231+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5507, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1921