Skip to content

156 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block29304
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
39%
Improvement Value:$118,200
61%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,323-0.6%
2024$4,350+40.1%
2023$3,105-0.4%
2022$3,117+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,342DeedBook 9922, Page 542Recorded8/15/2025

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 8838, Page 30Recorded3/15/2012

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8820, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1925