Skip to content

148 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block29304
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B+F-C1-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
7%
Improvement Value:$1,022,500
93%
Total Assessment$1,105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,681+60.4%
2024$15,392+40.1%
2023$10,987-0.4%
2022$11,029+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,029,500

From:

To:

Sq Ft6,924DeedBook 9353, Page 392Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 9105, Page 670Recorded3/11/2016

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 8944, Page 30Recorded11/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1925