Skip to content

121 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block29304
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
83%
Improvement Value:$17,100
17%
Total Assessment$102,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,280-0.6%
2024$2,294+40.1%
2023$1,638-0.4%
2022$1,644+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 9216, Page 678

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5047, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1900