Skip to content

42 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1916

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block29304
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,164
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
27%
Improvement Value:$217,400
73%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,686-0.6%
2024$6,728+40.1%
2023$4,802-0.4%
2022$4,820+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 8979, Page 784Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 8808, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1916