Skip to content

129 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2019

Property Information

Block29305
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
39%
Improvement Value:$152,200
61%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,551-0.6%
2024$5,586+40.1%
2023$3,988-0.4%
2022$4,002+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4691, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1962